Highlights  

Study Abroad Fair!

Thursday, September 18th, 2014

Time: 1pm - 4pm (CUB MPRA)

New International Studies Major!

Requirements
Advising Form 
Academic Map 


Recent articles:

Goldbach receives Fulbright award for teaching assistantship in Malaysia


spacer image

Contact Information

CUB 221-B 
Phone: 717-477-1907
Email: ism@ship.edu   

Dr. Jonathan Skaff 

Director of International Studies 

tel: (717) 477-1255
Fax: (717) 477-4062
Office Hours:

MW 3:15pm - 4:00pm (DHC 215) By appointment

TTh 1:00 - 3:15 (CUB 221B) (4th Tues. of month 1pm-1:50pm)

Cathy Mills
Secretary
Dean's Office (DHC 225)
M-F 8am-4:30pm
717-477-1151  x3210
cjmills@ship.edu 

Chinenye Thomas
Graduate Assistant
CUB 221-C (T,Th 9am - 3pm)
DHC (M 9am-2pm)

Ashley Geckle

Graduate Office Worker 

CUB 221-C (T,Th 9.15am-2:15pm, W 8:45am-2:45pm)



spacer image

Approved Courses Spring 2012

Required Introductory Course

INT 200: Introduction to International Studies   

1. J. Skaff, DHC 210, TR 11:00-12:15

Core Courses

GEO 101: World Geography 

1. C. Jantz, SRH 109, MWF 10:00-10:50

2. C. Jantz, SRH 109, MWF 11:00-11:50

3. P. Marr, SRH 107, TR 12:30-1:45

4. P. Marr, SRH 107, TR 5:00-6:15

5. J. Smith, SRH 109, TR 2:00-3:15

6. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

7. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

8. TBA, SRH 109, MW 3:30-4:45

9.  TBA, SRH 107, TR 11:00-12:15

10. J. Smith, SRH 109, 12:30-1:45

MGT 370: International Business 

1. R. Stephens, GRH 202, TR 9:30-10:45

PLS 141: Introduction to International Politics 

1. C. Botteron, DHC 306, TR 9:30-10:45

2. C. Botteron, DHC 306, TR 11:00-12:15

3. M. Sachleben, GRH 406, TR 12:30-1:45

4. M. Sachleben, GRH 406, MW 5:00-3:15

5. TBA, GRH 408, MW 5:00-6:15

Capstone Course

INT 300: International Studies Seminar   

1. G. Pomeroy, C. Botteron, and S. Cornell, GRH 306, W 6:30-9:15

Electives

Anthropology

ANT 111: Cultural Anthropology 

1. K. Lorenz, HFH 220, MW 2:00-3:15

2. K. Lorenz, HFH 220, MW 3:30-4:45

3. C. Loveland, GRH 306, TR 9:30-10:45

4. C. Loveland, GRH 306, TR 11:00-12:15

ANT 150: Intro to Archaeology 

1. K. Lorenz, GRH 408, TR 9:30-10:45

ANT 211: Comparative Cultures 

1. A. James, GRH 306, MW 3:30-4:45

ANT 320: Comparative Gender Roles 

1. C. Loveland, GRH 306, TR 2:00-3:15

ANT 350: Medical Anthropology 

1. C. Loveland, DHC 308, MW 2:00-3:15

ANT351: Peoples and Cultures of Europe 

1. A. James, GRH 306, MW 5:00-6:15

ANT 360: Aztec and Maya Archaeology 

1. K. Lorenz, GRH 306, TR 12:30-1:45

Art

ART 233: Art History III 

1. TBA, HAC 311, MW 5:00-6:15

College of Business

MGT 370: International Business 

1. R. Stephens, GRH 202, TR 9:30-10:45

English

ENG 236: British Literature I 

1. S. Harrow, DHC 106, 2:00-3:15

ENG 237: British Literature II 

1. D. Vernooy-Epp, DHC 108, T 6:30-9:15

ENG 376: Studies in Medieval Literature 

1. S. Horner, DHC 106, TR 11:00-12:15

ENG 382: Studies in 20th Century British Literature 

1. R. Zumkhawala-Cook, DHC 102, TR 9:30-10:45

ENG 385: Literature of the Post-Colonial World 

1. R. Zumkhawala-Cook, DHC 106, R 6:30-9:15

Geography

GEO 101: World Geography 

1. C. Jantz, SRH 109, MWF 10:00-10:50

2. C. Jantz, SRH 109, MWF 11:00-11:50

3. P. Marr, SRH 107, TR 12:30-1:45

4. P. Marr, SRH 107, TR 5:00-6:15

5. J. Smith, SRH 109, TR 2:00-3:15

6. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

7. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

8. TBA, SRH 109, MW 3:30-4:45

9.  TBA, SRH 107, TR 11:00-12:15

10. J. Smith, SRH 109, 12:30-1:45

GEO 230: Economic Geography 

1. K. Fuellhart, SRH 109, TR 11:00-12:15

History

HIS 304: American Diplomatic History 

1. R. Shaffer, DHC 210, TR 9:30-10:45

HIS 326: History of the USSR 

1. J. Hartzok, DHC 102, MWF 1:00-1:50

HIS 353: History of Modern SouthEast Asia 

1. C. Paul, DHC 210, MWF 11:00-11:50

HIS 360: History of Mexico 

1. G. Pierce, DHC 208, MW 3:30-4:45

HIS 376: History of Africa South of the Sahara 

1. K. Akurang-Parry, DHC 206, TR 12:30-1:45

HIS 390: Selected Topics: Central Islamic Lands 500-1600 

1. B. Ulrich, DHC 204, MWF 8:00-8:50 am

HIS 393: Europe and the World Since 1945 

1. C. Clay, DHC 210, TR 2:00-3:15

Human Communication Studies

HCS 270: Intergroup/Intercultural Communication 

1. H. Wang, DHC 307, MWF 10:00-10:50

2. H. Wang, DHC 307, MWF 11:00-11:50

International Studies

INT 200: Intro to International Studies 

1. J. Skaff, DHC 210, TR 11:00-12:15

INT 300: International Studies Seminar 

1. G. Pomeroy, C. Botteron, and S. Cornell, GRH 306, W 6:30-9:15

INT 390: International Studies Internship 

1. By Appointment Only

Modern Languages

FRN 204: Ideas and Cultures from the French-Speaking World  

1. B. Mitaut, RLH 209, MWF 9:00-9:50

FRN 400: Seminar: Advanced Studies in French Language and Literature 

1. A. Ragone, RLH 100, TR 5:00-6:15

GER 204: Contemporary German Culture 

1. D. Wildermuth, SRH 109, MWF 1:00-1:50

SPN 204: Ideas and Cultures from the Spanish-Speaking World 

1. R. Lesman, RLH 209, MWF 10:00-10:50

SPN 360: Masterpieces of Spanish Literature 

1. A. Bagues, RLH 106, MW 2:00-3:15

SPN 400: Seminar: Advanced Studies in Spanish Language and Literature 

1. M. Pineda-Volk, RLH 101, MW 5:00-6:15

Political Science

PLS 141: Intro to International Politics 

1. C. Botteron, DHC 306, TR 9:30-10:45

2. C. Botteron, DHC 306, TR 11:00-12:15

3. M. Sachleben, GRH 406, TR 12:30-1:45

4. M. Sachleben, GRH 406, MW 5:00-3:15

5. TBA, GRH 408, MW 5:00-6:15

PLS 341: International Law and Organizations  

1. M. Sachleben, DHC 306, MW 2:00-3:15

PLS 391: International Political Economy and Conflict 

1. C. Brasher, DHC 305, TR 2:00-3:15

PLS 393: Model Organization of American States 

1. M. Sachleben, DHC 305, MW 3:30-4:45

Psychology

PSY 365: Multicultural Psychology 

1. C. Bertram, FSC 312, TR 12:30-1:45

2. C. Bertram, FSC 336, TR 2:00-3:15