Highlights

 

Christopher Piper accepted into JET Program in Japan!

Goldbach receives Fulbright award for teaching assistantship in Malaysia!

SU Math Professor, Dr. Luis Melara Awarded Fulbright Grant to Bhubaneswar, India!


spacer image

Contact Information


Email: ism@ship.edu

Dr. Mark Sachleben

Interim Director of International Studies

Dr. Jonathan Skaff 

Director of International Studies (on sabbatical 2015-2016)

CUB 221-B (717-477-1907)

Fax: (717) 477 – 4062

0ffice hours: TBA

Angela Noreika

Secretary
Dean's Office (DHC 225)
M-F 8am-4:30pm
717-477-1151 extension 3210
 aknoreika@ship.edu 

Ashley Geckle 

Graduate Office Worker
CUB 221-C (717-477-1123 extension 3879)
Office Hours: TBA

 

 

spacer image

Approved Courses Spring 2012

Required Introductory Course

INT 200: Introduction to International Studies   

1. J. Skaff, DHC 210, TR 11:00-12:15

Core Courses

GEO 101: World Geography 

1. C. Jantz, SRH 109, MWF 10:00-10:50

2. C. Jantz, SRH 109, MWF 11:00-11:50

3. P. Marr, SRH 107, TR 12:30-1:45

4. P. Marr, SRH 107, TR 5:00-6:15

5. J. Smith, SRH 109, TR 2:00-3:15

6. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

7. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

8. TBA, SRH 109, MW 3:30-4:45

9.  TBA, SRH 107, TR 11:00-12:15

10. J. Smith, SRH 109, 12:30-1:45

MGT 370: International Business 

1. R. Stephens, GRH 202, TR 9:30-10:45

PLS 141: Introduction to International Politics 

1. C. Botteron, DHC 306, TR 9:30-10:45

2. C. Botteron, DHC 306, TR 11:00-12:15

3. M. Sachleben, GRH 406, TR 12:30-1:45

4. M. Sachleben, GRH 406, MW 5:00-3:15

5. TBA, GRH 408, MW 5:00-6:15

Capstone Course

INT 300: International Studies Seminar   

1. G. Pomeroy, C. Botteron, and S. Cornell, GRH 306, W 6:30-9:15

Electives

Anthropology

ANT 111: Cultural Anthropology 

1. K. Lorenz, HFH 220, MW 2:00-3:15

2. K. Lorenz, HFH 220, MW 3:30-4:45

3. C. Loveland, GRH 306, TR 9:30-10:45

4. C. Loveland, GRH 306, TR 11:00-12:15

ANT 150: Intro to Archaeology 

1. K. Lorenz, GRH 408, TR 9:30-10:45

ANT 211: Comparative Cultures 

1. A. James, GRH 306, MW 3:30-4:45

ANT 320: Comparative Gender Roles 

1. C. Loveland, GRH 306, TR 2:00-3:15

ANT 350: Medical Anthropology 

1. C. Loveland, DHC 308, MW 2:00-3:15

ANT351: Peoples and Cultures of Europe 

1. A. James, GRH 306, MW 5:00-6:15

ANT 360: Aztec and Maya Archaeology 

1. K. Lorenz, GRH 306, TR 12:30-1:45

Art

ART 233: Art History III 

1. TBA, HAC 311, MW 5:00-6:15

College of Business

MGT 370: International Business 

1. R. Stephens, GRH 202, TR 9:30-10:45

English

ENG 236: British Literature I 

1. S. Harrow, DHC 106, 2:00-3:15

ENG 237: British Literature II 

1. D. Vernooy-Epp, DHC 108, T 6:30-9:15

ENG 376: Studies in Medieval Literature 

1. S. Horner, DHC 106, TR 11:00-12:15

ENG 382: Studies in 20th Century British Literature 

1. R. Zumkhawala-Cook, DHC 102, TR 9:30-10:45

ENG 385: Literature of the Post-Colonial World 

1. R. Zumkhawala-Cook, DHC 106, R 6:30-9:15

Geography

GEO 101: World Geography 

1. C. Jantz, SRH 109, MWF 10:00-10:50

2. C. Jantz, SRH 109, MWF 11:00-11:50

3. P. Marr, SRH 107, TR 12:30-1:45

4. P. Marr, SRH 107, TR 5:00-6:15

5. J. Smith, SRH 109, TR 2:00-3:15

6. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

7. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

8. TBA, SRH 109, MW 3:30-4:45

9.  TBA, SRH 107, TR 11:00-12:15

10. J. Smith, SRH 109, 12:30-1:45

GEO 230: Economic Geography 

1. K. Fuellhart, SRH 109, TR 11:00-12:15

History

HIS 304: American Diplomatic History 

1. R. Shaffer, DHC 210, TR 9:30-10:45

HIS 326: History of the USSR 

1. J. Hartzok, DHC 102, MWF 1:00-1:50

HIS 353: History of Modern SouthEast Asia 

1. C. Paul, DHC 210, MWF 11:00-11:50

HIS 360: History of Mexico 

1. G. Pierce, DHC 208, MW 3:30-4:45

HIS 376: History of Africa South of the Sahara 

1. K. Akurang-Parry, DHC 206, TR 12:30-1:45

HIS 390: Selected Topics: Central Islamic Lands 500-1600 

1. B. Ulrich, DHC 204, MWF 8:00-8:50 am

HIS 393: Europe and the World Since 1945 

1. C. Clay, DHC 210, TR 2:00-3:15

Human Communication Studies

HCS 270: Intergroup/Intercultural Communication 

1. H. Wang, DHC 307, MWF 10:00-10:50

2. H. Wang, DHC 307, MWF 11:00-11:50

International Studies

INT 200: Intro to International Studies 

1. J. Skaff, DHC 210, TR 11:00-12:15

INT 300: International Studies Seminar 

1. G. Pomeroy, C. Botteron, and S. Cornell, GRH 306, W 6:30-9:15

INT 390: International Studies Internship 

1. By Appointment Only

Modern Languages

FRN 204: Ideas and Cultures from the French-Speaking World  

1. B. Mitaut, RLH 209, MWF 9:00-9:50

FRN 400: Seminar: Advanced Studies in French Language and Literature 

1. A. Ragone, RLH 100, TR 5:00-6:15

GER 204: Contemporary German Culture 

1. D. Wildermuth, SRH 109, MWF 1:00-1:50

SPN 204: Ideas and Cultures from the Spanish-Speaking World 

1. R. Lesman, RLH 209, MWF 10:00-10:50

SPN 360: Masterpieces of Spanish Literature 

1. A. Bagues, RLH 106, MW 2:00-3:15

SPN 400: Seminar: Advanced Studies in Spanish Language and Literature 

1. M. Pineda-Volk, RLH 101, MW 5:00-6:15

Political Science

PLS 141: Intro to International Politics 

1. C. Botteron, DHC 306, TR 9:30-10:45

2. C. Botteron, DHC 306, TR 11:00-12:15

3. M. Sachleben, GRH 406, TR 12:30-1:45

4. M. Sachleben, GRH 406, MW 5:00-3:15

5. TBA, GRH 408, MW 5:00-6:15

PLS 341: International Law and Organizations  

1. M. Sachleben, DHC 306, MW 2:00-3:15

PLS 391: International Political Economy and Conflict 

1. C. Brasher, DHC 305, TR 2:00-3:15

PLS 393: Model Organization of American States 

1. M. Sachleben, DHC 305, MW 3:30-4:45

Psychology

PSY 365: Multicultural Psychology 

1. C. Bertram, FSC 312, TR 12:30-1:45

2. C. Bertram, FSC 336, TR 2:00-3:15