Highlights  

Information Session on Haiti!

Learn about service-learning in Haiti. Dr Mitaut and Dr. Ragone will be speaking.

Date: Wednesday, April 1, 2015 Location: RLH 117 Time: 5:00pm

Drug War!

An exciting film directed by Johnnie To. Catch a glimpse of the dangers related to drugs!

Date: Thursday, April 2, 2015 Location: DHC 051 Time: 6:30pm

National Scholarship Information Session: Fulbright Scholarship

Learn how to apply for Fulbright grants that support post-graduate study around the world!

Date: Tuesday, April 7, 2015 Location: DHC 208 Time: 3:30pm

Mr. Stephen R. Johnston, "The Global Implication of US Drug Policy"

Date: Thursday, April 9, 2015 Location: DHC 051 Time: 6:30pm - 8:00pm

Other articles:

SU Math Professor Awarded Fulbright Grant!

Dr. Luis Melara, associate professor of Mathematics will be travelling to India to teach at the Indian Institute of Technology in Bhubaneswar.

Goldbach receives Fulbright award for teaching assistantship in Malaysia


spacer image

Contact Information

CUB 221-B (717-477-1907)
CUB 221-C (717-477-1123 extension 3879)
Email: ism@ship.edu

 

Dr. Jonathan Skaff 

Director of International Studies

Tel: (717) 477 - 1255

Fax: (717) 477 – 4062

0ffice hours: M, W 3:15pm – 4:00pm (DHC215)

T, TH 1:00pm – 3:15pm (CUB221B) (4th Tues. of month, 1:00pm – 1:50pm and by appointment)

 

Secretary
Dean's Office (DHC 225)
M-F 8am-4:30pm
717-477-1151 x3210
 

 

Chinenye Thomas

Graduate Assistant
CUB 221-C (T,Th 9am - 3pm)
DHC (M 9am-2pm)

 

Ashley Geckle

Graduate Office Worker 

CUB 221-C (T,Th 9.15am-2:15pm, W 8:45am-2:45pm)

spacer image

 

Approved Courses Fall 2011

 

Required Courses

 

INT 200: Introduction to International Studies: 

J. Skaff, DHC 210, TR 11:00-12:15

 

Core Courses:

 

ANT 220: Anthropology for International Studies 

C. Loveland, GRH 306, TR 2:00-3:15

 

GEO 101: World Geography 

1: Staff,SRH 109, TR 12:30-1:45

2.  Staff, SRH 107, MW 2:00-3:15

3.  Staff, SRH 107, MW 3:30-4:45

4.  P. Marr, SRH 107, TR 9:30-10:45

5. P. Marr, SRH 107, TR 11:00-12:15

6. Staff, SRH 109, W 6:30-9:15

 

MGT 370: International Business 

1. A. Watts, GRH 203, MW 3:30-4:45

2. A. Watts, GRH 203, MW 2:00-3:15

  

PLS 141: Intro to International Politics 

1. C. Botteron, DHC 306, T 6:30-9:15

2. M. Sachleben, DHC 306, TR 12:30-1:45

3. M. Sachleben GRH 406, TR 11:00-12:15

4.Staff, DHC 308, TR 5:00-6:15

5.Staff, DHC 308, TR 6:30-7:45

 

 

Electives

 

 

Anthropology

 

Ant 111: Cultural Anthropology 

1: C. Loveland, GRH 408, TR 11:00-12:15

2. A. James, HFH 220, TR 12:30-1:45

3. C. Loveland, GRH 408, TR 9:30-10:45

4. A. James, HFH 220, TR 2:00-3:15

 

ANT 150: Intro to Archaeology 

K. Lorenz, DHC 308, TR 9:30-10:45

 

ANT 310: Magic, Science, and Religion 

C. Loveland, GRH 408, MW 2:00-3:15

 

ANT 312: Cross Cultural Household and Family 

A. James, GRH 308, MW 3:30-4:45

ANT 393: Selected Topics: Food, Drink, Culture

1. A. James, GRH 308, MW 5:00-6:15

 

Art

   

ART 231: Art History I 

S. Hirshon, HAC 311, TR 8:00-9:15am

 

ART 232: Art History II 

S. Hirshon, HAC 311, TR 12:30-1:45

 

 

English

 

ENG 240: World Literature 

C. Dibello, DHC 106, MWF 1:00-1:50

  

ENG 318: Studies in English Renaissance Literature 

D. Montuori, DHC 106, TR 2:00-3:15

 

ENG 380: Studies in 19th Century British Literature 

D. Vernooy, DHC 206, TR 5:00-6:15

 

 

Finance

 

FIN 425: Global Financial Management 

H. Rim, GRH 205, TR 5:00-6:15

 

French

 

FREN 330: Masterpieces of the Francophone World 

A. Ragone, RLH 209, TR 11:00-12:15

 

 

Geography

 

GEO 140: Cultural Geography 

1: K. Fuellhart, RLH 200, T 6:30-9:15

2: K. Fuellhart, RLH 200, TR 8:00-9:15am

 

GEO 230: Economic Geography 

K. Fuellhart, RLH 200, TR 12:30-1:45

 

GEO 317: Geography of East Asia 

Staff, SRH 109, TR 11:00-12:15

 

 

German

 

GER 151: German Cinema 

N. Grewling, RLH 100, MW 5:00-6:15

 

 

History


HIS 326: History of the USSR 

C. Clay, DHC 208, TR 11:00-12:15  

 

HIS 349: History of Latin America 

G. Pierce, DHC 210, MW 3:30-4:45

 

HIS 354: Traditional China

J. Skaff, DHC 210, MW 5:00-6:15

 

HIS 388: Selected Topics: History of the British Empire

C. Paul, DHC 202, MWF 12:00-12:50

 

HIS 393: Selected Topics: Twentieth Century Europe 

M. Spicka, DHC 202, TR 2:00-3:15 

 

HIS 394: Selected Topics: Age of Revolution 1715-1815 

A. Tulchin, DHC 206, MWF 11:00-11:50

 

HIS 496: Selected Topics: Islam and Politics in the Modern Middle East 

B. Ulrich, DHC 208, TR 5:00-6:15

 

 

International Studies

 

INT 390: International Studies Internship 

APPT, Location and Time TBA

 

 

Management

 

MGT 349: International Human Resource Management 

A. Watts, GRH 203, MW 5:00-6:15

 

 

Marketing


MKT 360: International Marketing 

C. Chang, GRH 201, TR 8:00-9:15am

 

 

Music

 

MUS 222: Music History and Literature of the Renaissance and Baroque Periods

B. Shover, PAC 235, MWF 10:00-10:50

 

 

Philosophy

PHL 295: Comparative Religions 

D. Birsch, DHC 206, TR 11:00-12:15

 

 

Political Science

 

PLS 251: Intro to Comparative Politics

M. Sachleben, HFH 230, MW 2:00-3:15

 

PLS 357: Group Mobilization and State Change
C. Botteron, DHC 306, MW 6:30-7:45

 

 

Spanish

Spanish 204: Ideas and Cultures from the Hispanic World 

M. Pineda-Volk, RLH 101, MWF 11:00-11:50

 

SPN 490: Selected Topics: Cultures in Contact and Intangible Borders in Today's Spain 

A. Bagues, RLH 101, MW 5:00-6:15