Approved Courses Spring 2012

Required Introductory Course

INT 200: Introduction to International Studies

1. J. Skaff, DHC 210, TR 11:00-12:15

Core Courses

GEO 101: World Geography

1. C. Jantz, SRH 109, MWF 10:00-10:50

2. C. Jantz, SRH 109, MWF 11:00-11:50

3. P. Marr, SRH 107, TR 12:30-1:45

4. P. Marr, SRH 107, TR 5:00-6:15

5. J. Smith, SRH 109, TR 2:00-3:15

6. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

7. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

8. TBA, SRH 109, MW 3:30-4:45

9. TBA, SRH 107, TR 11:00-12:15

10. J. Smith, SRH 109, 12:30-1:45

MGT 370: International Business

1. R. Stephens, GRH 202, TR 9:30-10:45

PLS 141: Introduction to International Politics

1. C. Botteron, DHC 306, TR 9:30-10:45

2. C. Botteron, DHC 306, TR 11:00-12:15

3. M. Sachleben, GRH 406, TR 12:30-1:45

4. M. Sachleben, GRH 406, MW 5:00-3:15

5. TBA, GRH 408, MW 5:00-6:15

Capstone Course

INT 300: International Studies Seminar

1. G. Pomeroy, C. Botteron, and S. Cornell, GRH 306, W 6:30-9:15

Electives

Anthropology

ANT 111: Cultural Anthropology

1. K. Lorenz, HFH 220, MW 2:00-3:15

2. K. Lorenz, HFH 220, MW 3:30-4:45

3. C. Loveland, GRH 306, TR 9:30-10:45

4. C. Loveland, GRH 306, TR 11:00-12:15

ANT 150: Intro to Archaeology

1. K. Lorenz, GRH 408, TR 9:30-10:45

ANT 211: Comparative Cultures

1. A. James, GRH 306, MW 3:30-4:45

ANT 320: Comparative Gender Roles

1. C. Loveland, GRH 306, TR 2:00-3:15

ANT 350: Medical Anthropology

1. C. Loveland, DHC 308, MW 2:00-3:15

ANT351: Peoples and Cultures of Europe

1. A. James, GRH 306, MW 5:00-6:15

ANT 360: Aztec and Maya Archaeology

1. K. Lorenz, GRH 306, TR 12:30-1:45

Art

ART 233: Art History III

1. TBA, HAC 311, MW 5:00-6:15

College of Business

MGT 370: International Business

1. R. Stephens, GRH 202, TR 9:30-10:45

English

ENG 236: British Literature I

1. S. Harrow, DHC 106, 2:00-3:15

ENG 237: British Literature II

1. D. Vernooy-Epp, DHC 108, T 6:30-9:15

ENG 376: Studies in Medieval Literature

1. S. Horner, DHC 106, TR 11:00-12:15

ENG 382: Studies in 20th Century British Literature

1. R. Zumkhawala-Cook, DHC 102, TR 9:30-10:45

ENG 385: Literature of the Post-Colonial World

1. R. Zumkhawala-Cook, DHC 106, R 6:30-9:15

Geography

GEO 101: World Geography

1. C. Jantz, SRH 109, MWF 10:00-10:50

2. C. Jantz, SRH 109, MWF 11:00-11:50

3. P. Marr, SRH 107, TR 12:30-1:45

4. P. Marr, SRH 107, TR 5:00-6:15

5. J. Smith, SRH 109, TR 2:00-3:15

6. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

7. TBA, SRH 107, MW 2:00-3:15

8. TBA, SRH 109, MW 3:30-4:45

9. TBA, SRH 107, TR 11:00-12:15

10. J. Smith, SRH 109, 12:30-1:45

GEO 230: Economic Geography

1. K. Fuellhart, SRH 109, TR 11:00-12:15

History

HIS 304: American Diplomatic History

1. R. Shaffer, DHC 210,TR 9:30-10:45

HIS 326: History of the USSR

1. J. Hartzok, DHC 102, MWF 1:00-1:50

HIS 353: History of Modern SouthEast Asia

1. C. Paul, DHC 210, MWF 11:00-11:50

HIS 360: History of Mexico

1. G. Pierce, DHC 208, MW 3:30-4:45

HIS 376: History of Africa South of the Sahara

1. K. Akurang-Parry, DHC 206, TR 12:30-1:45

HIS 390: Selected Topics: Central Islamic Lands 500-1600

1. B. Ulrich, DHC 204, MWF 8:00-8:50 am

HIS 393: Europe and the World Since 1945

1. C. Clay, DHC 210, TR 2:00-3:15

Human Communication Studies

HCS 270: Intergroup/Intercultural Communication

1. H. Wang, DHC 307, MWF 10:00-10:50

2. H. Wang, DHC 307, MWF 11:00-11:50

International Studies

INT 200: Intro to International Studies

1. J. Skaff, DHC 210, TR 11:00-12:15

INT 300: International Studies Seminar

1. G. Pomeroy, C. Botteron, and S. Cornell, GRH 306, W 6:30-9:15

INT 390: International Studies Internship

1. By Appointment Only

Modern Languages

FRN 204: Ideas and Cultures from the French-Speaking World

1. B. Mitaut, RLH 209, MWF 9:00-9:50

FRN 400: Seminar: Advanced Studies in French Language and Literature

1. A. Ragone, RLH 100, TR 5:00-6:15

GER 204: Contemporary German Culture

1. D. Wildermuth, SRH 109, MWF 1:00-1:50

SPN 204: Ideas and Cultures from the Spanish-Speaking World

1. R. Lesman, RLH 209, MWF 10:00-10:50

SPN 360: Masterpieces of Spanish Literature

1. A. Bagues, RLH 106, MW 2:00-3:15

SPN 400: Seminar: Advanced Studies in Spanish Language and Literature

1. M. Pineda-Volk, RLH 101, MW 5:00-6:15

Political Science

PLS 141: Intro to International Politics

1. C. Botteron, DHC 306, TR 9:30-10:45

2. C. Botteron, DHC 306, TR 11:00-12:15

3. M. Sachleben, GRH 406, TR 12:30-1:45

4. M. Sachleben, GRH 406, MW 5:00-3:15

5. TBA, GRH 408, MW 5:00-6:15

PLS 341: International Law and Organizations

1. M. Sachleben, DHC 306, MW 2:00-3:15

PLS 391: International Political Economy and Conflict

1. C. Brasher, DHC 305, TR 2:00-3:15

PLS 393: Model Organization of American States

1. M. Sachleben, DHC 305, MW 3:30-4:45

Psychology

PSY 365: Multicultural Psychology

1. C. Bertram, FSC 312, TR 12:30-1:45

2. C. Bertram, FSC 336, TR 2:00-3:15

Contact Information


Email: ism@ship.edu

Dr. Mark Sachleben

Interim Director of International Studies

Dr. Jonathan Skaff 

Director of International Studies (on sabbatical 2015-2016)

CUB 221-B (717-477-1907)

Fax: (717) 477 – 4062

0ffice hours: TBA

Angela Noreika

Secretary
Dean's Office (DHC 225)
M-F 8am-4:30pm
717-477-1151 extension 3210
 aknoreika@ship.edu 

Ashley Geckle 

Graduate Office Worker
CUB 221-C (717-477-1123 extension 3879)
Office Hours: TBA